varmepumpe
bygogbolig.dk
Søndag d. 19 maj 2013 kl. 13:34 Om os Kontakt os
Mads Teiss�e og Peter Birkelund

NYHEDER

Fare for overophedning af boliger og energiøkonomien

– forskning viser at energiudgifterne stiger i takt med temperaturen

Flere nye boliger bliver allerede i dag overophedet, og det bliver kun værre i fremtiden, hvis vi fortsætter med at bygge højisolerede huse uden at tænke på, hvordan husene kommer af med varmen.

Et varmere klima med flere solskinstimer passer meget dårligt med den måde, vi bygger i dag, mener Rob Marsh, arkitekt og seniorforsker ved Aalborg Universitet.



”De fleste nye bygninger i Danmark kan over de kommende år forvente et større kølebehov end varmebehov. Nye bygninger er bedre isolerede, samtidig med at vi får flere elapparater og flere elinstallationer, som afgiver langt mere varme,” fortæller Rob Marsh.

”Overophedning af vores bygninger er ikke kun et problem i fremtiden. Det er et problem nu,” fortsætter han og henviser til, at der sælges mange flere køleanlæg, også til brug i eksisterende boliger.

”Hvis vi ikke er bevidste om måde vi bygger på, så kan en gennemsnits familie forvente, at energiregningen stiger med 10 - 50 % alene som følge af ekstraomkostning til køling af boligen. Man vil i visse bygninger og huse skulle køle i 2 – 3.000 timer pr. år. Til køling skal anvendes elektricitet, der er en dyr energiform.” fortæller Tommy Bisgaard der i sin egenskab af direktør for Kalk- og Teglværksforeningen arbejder i EU-regi med bæredygtigt byggeri.

Arkitektoniske og funktionelle forandringer har også været med til at forøge overophedning. I 50érne og 60érne byggede man typisk mange flere rum i boligerne. Det gav mere termisk masse i forhold til i dag, hvor en åben planløsning medvirker til at det kan blive stegende hedt inden døre.

Man bør ifølge Rob Marsh interessere sig mere for at opnå termisk masse. I dag er der en tendens til, at der i moderne byggeri bruges mange lette materialer, for eksempel træ & gips i kombination med glas og stål. Det giver problemer med overophedning, hvorimod tunge materialer som mursten og beton er meget bedre egnet til at optage og regulere varmen. Mursten optager varme om dagen og afgiver varme om natten.
Han mener også, at folk der vil bygge et nyt hus får råd, der ikke dur.

”Vores bygninger bliver projekteret forkert. De klimadata, som ingeniører i dag bruger til design og dimensionering, bygger på gamle tal. De tager ikke engang højde for de klimaændringer, vi har haft i de seneste 15 eller 30 år og yderligere får de næste 30 – 50 år.”

Der er altså et større behov for køling hvis et godt indeklima skal fastholdes, men for ikke at skulle forbruge endnu mere energi, anbefaler Rob Marsh, at man bl.a. satser på dagslysstyring, naturlig ventilation og termisk masse.

Print artikel >>

Hvordan hjælper artiklen dig?

Den er inspirerende
Den er brugbar
Jeg fik købe-/byggelyst
Den hjælper mig ikke
Energi tekst Energi tekst
Hjemmeside >> Se brochure >> Forhandler >>
Kalk- Og Teglværksforeningen Af 1893
Showroom/udstilling
Kontakt firmaet for at høre om steder, hvor du kan se produkterne udstillet
INDHENT ISOLERINGS / KLIMA TILBUD
INDHENT ANDRE HÅNDVÆRKERTILBUD
Nyt murværk >> Nyt facade >> Nyt tag >>
Nyt vindue >> Nyt bad >> Nye el-install. >>
Nyt gulv >> Ny maling >> Ny belægning >>
Nye fliser >> Ny tilbygning >> Nyt 1. sal >>
BROCHURER
Nyt tag - 300x250
Vindespladsen bondevinduer
Gratis Energitjek 300x250

bygogbolig.dk

Hvad søger du?
Tilmeld dig gratis til bygogbolig.dk’s Bygge klub for boligejere.
Du får viden om dit byggeri, billigere byggematerialer og meget mere.
Se et nyhedsbrev her
Nyhedsbrev for bygherre
Nyhedsbrev for håndværkere
Service & regler
- Brochure service
- Blog byggeriet
- Indhent tilbud
- Find håndværker
- Byggereglementer
- Byggeregler og blanketter
- Kontrakter og forbruger tips
- Pjecer
- Anke & klagenævn
- Projekter
Funktioner & leg
- Indhent tilbud
- Design dit hjem
- Se videoer
For håndværkere
- Kontrakter
- Se byggeopgaver
- Bliv en bedre håndværker
- Kurser og uddannelser
- Byggereglementer
- Byggeregler
- Blanketter & aftalesedler
- Entrepriseret fra A-Z
Tilmeld firma her
- Håndværker
- Arkitekt
- Advokat
- Byggesagkyndig
Log ind
SITEMAP
BOLIGEJER
Andelsbolig
Fritidshus
Kolonihave
Lejebolig
Lejlighed
Villa / rækkehus
HAVEN
Flaget
Fliser og sten
Græsplæne og grønt
Havecentre
Havemøbler
Haveredskaber
Hegn og hæk
Legeredskaber
Pool og udespa
Terrasser
Udekøkken og grill
HUSET
Carporte
Døre & vinduer
El-installationer
Energi & miljø
Gulv, væg & loft
Isolering & klima
Kloak & dræn
Markiser
Mur & facade
Opvarmning
Sikkerhed
Skadedyr
Tag & tagrender
Trapper & altaner
INDRETNING
Belysning
Centralstøvsuger
Det moderne hus
Gardin/persienne
Gulv og tæpper
Hjemmekontor
Maling og farver
Møbler
KØKKEN OG BAD
Badeværelset
Fliser og terrazzo
Gulvafløb
Husholdning
Hårde hvidevarer
Køkkenet
Sanitet
Spabad
NYBYG
Bjælkehuse
Elementhuse
Murstensvilla
Om- og tilbygning
Sommerhus
Træhuse
Udestuer
Unikke arkitekthuse
PAPIR OG LOVE
Finansiering
Flytning
Forsikringer
Instanser
Køb og salg
Naboret/pligter
Skatten
PROFESSIONEL
Arkitekt
Byggesagkyndig
El og VVS
El-værktøj
Kontor
Maskiner
Materialer inde
Materialer ude
Sikkerhed
Tele og data
Udlejning
Værktøj
© 1998-2013 bygogbolig.dk ApS